Aromaterapia

aromaterapia 4 živlyHistória používania vôňí siaha ďaleko do minulosti a zrejme sa začala písať v okamihu, keď človek zacítil príjemnú vôňu. Zo začiatku o výbere vône rozhodoval inštinkt, neskôr boli ľudia schopní rozoznať vzťah medzi príčinou a následkom, zapamätať si a analyzovať tieto vzťahy.

Prvé písomné záznamy o využívaní aromatických rastlín v liečiteľstve sa objavujú už v kultúre babylonskej (11 storočie pred n.l.), ktorá naväzovala na kultúru sumerskú. Niektorí považujú  za kolísku aromaterapie Čínu či Indiu.

Najstarší doteraz objavený destilačný prístroj na výrobu éterického oleja sa datuje do obdobia 3000 pred Kristom. Aromaterapiu poznali a úspešne využívali aj kráľovná zo Sáby či Kleopatra, ktorej umenie lásky a krásy pomocou vôní bolo už za jej života legendárne.

Vôňe zohrávali dôležitú úlohu aj v živote starých Egypťanov. Predpokladá sa, že práve oni objavili spôsob získavania a uchovávania vôní. Ich obraz sveta bol veľmi úzko spätý s tzv. voňavým božským dychom. Liečivými vlastnosťami vôní sa zaoberali kňazi a odhalili ich len pred zasvätenými. Využívali ich pri rôznych náboženských obradoch a iných sviatkoch, k vydymovaniu, liečeniu aj balzamovaniu.  Za vlády faraóna Ramzesa III. predávali kňazi svoje aromaterapeutické preparáty a recepty zámožnej vrstve.

Nadšenými používateľmi éterických olejov boli aj starovekí Rimania, ktorí využívali vo veľkej miere vonné kúpele, zábaly, oleje či masti. Vysoko si cenili vôňu ruže, ktorú používali pri rôznych príležitostiach, dokonca ju pridávali aj do fontán. Obľúbenou a doporučovanou vôňou pre študentov bola aj mäta, ktorá podľa nich aktivovala mozgovú činnosť. Pri epidémiách využívali zase olej z levandule. Sami tieto esencie síce nevyrábali, ale dovážali ich z podrobených zemí, napríklad aj z Egypta.

Čo je aromaterapia?

Veľa ľudí si pod týmto slovom predstaví peknú vôňu v aromalampe. Áno aj to je súčasť tohto slova. Aromaterapia však zahŕňa omnoho viac. Je to čisto prírodná terapia prostredníctvom rastlinných esencií založená na individuálnom prístupe.

„VYUŽÍVANIE VôNE AKO LIEKU“, takto definoval aromaterapiu francúzsky chemik R.M.Gattefose, ktorý tento termín zaviedol do lekárskej praxe v tridsiatych rokoch 20. storočia a položil tak základy modernej aromaterapie. Používanie rastlinných vôní k ochrane, upevneniu a obnoveniu zdravia má však omnoho dávnejšiu a bohatšiu tradíciu. V dnešnej modernej dobe, v ktorej konzumujeme v potravinách veľa chemických farbív, konzervantov, syntetických hormónov a iných chemických látok je naša schopnosť používať čuch oslabená, otupená a od detstva do dospelosti klesá, napriek tomu, ze náš nos, teda čuchový orgán je schopný rozoznať až 1000 druhov vôní.

Ako sa to deje?

Oblasť nosu, ktorá je citlivá na vôňu sa nachádza v hornej časti našej nosnej dierky, v tzv. čuchovej dutine, ktorá je vystlaná špeciálnym kožným tkanivom-epitelom. Tento epitel sa skladá z čuchových buniek, ktoré zbierajú informácie o vôňach okolo nás. Všetky tieto bunky sú spojené s mozgovým centrom podobne ako elektrické siete v meste. Čuchové mozgové centrum sa nachádza v najstaršej časti mozgu, hneď vedľa tohto centra je uložený limbický systém, zodpovedný za naše emócie. Preto sú všetky vône emocionálne podfarbené. Práve vône najrýchlejšie prebúdzajú našu pamäť avšak nie logickú, ale emocionálnu.

Vône, ktoré rastliny uvoľňujú do okolitého prostredia obsahujú veľké množstvo rôznych biologicko aktívnych organických látok, ktoré pôsobia na fyziologické funkcie človeka (napr. na tlkot srdca, dýchanie, na naše svaly a cievy) a pôsobia aj na emócie človeka. Rastliny uvoľňujú tiež fytoorganické látky, ktorých súčasťou sú fytoncidy. Sú to veľmi účinné antibiotické látky, ktoré okrem obrannej schopnosti proti bakteriám majú aj schopnosť čistiť vzduch a znižovať množstvo škodlivých prímesí v ňom.

Do ľudského organizmu prenikajú tieto látky dvomi spôsobmi a to dýchaním, ktoré sme spomínali vyššie a pokožkou a sliznicami. Pórmi pokožky sa tieto látky dostávajú do buniek, do krvného a lymfatického systému. Aromatické látky majú miestny aj celkový účinok na nervovú sústavu a na sústavu žliaz s vnútornou sekréciou.
Vône, teda aromatické látky, sa nachádzajú v každej rastlinke, sú jej podstatou, základom, dušou. Niektoré rastliny ich majú uložené v kvetoch (ruža, pomarančový kvet) iné v listoch (tea tree), plodoch (bergamot) alebo koreňoch (vetiver), vo forme malých olejových kvapiek. Tieto vonné látky, ktoré získavame z rastliniek rôznymi spôsobmi (parovodnou destiláciou, extrakciou, a iné) nazývame ÉTERICKÉ OLEJE. 

Éterické oleje sú vysoko koncentrované, preto sa v aromaterapii používajú na pokožku riedené, zmiešané s nosičmi, základnými rastlinným olejmi, ktoré majú blahodárny vplyv na pokožku a v správnom pomere s éterickými olejmi vedia vytvoriť kombináciu, ktorá zosiluje liečebný proces pri danom probléme.

Využitie aromaterapie

Fyzické ťažkosti

  • prechladnutie
  • chrípka
  • virózy
  • podpora imunity
  • zápalové ochorenia kože
  • alergie
  • ženské problémy
  • ochorenia dýchacích ciest
  • zápaly dutín, uší a močových ciest
  • plesne
  • herpes
  • bolesti hlavy, kĺbov a svalov
  • hojenie zranení a jaziev
  • tráviace problémy
  • kozmetické, relaxačné a wellness prípravky
  • prírodné parfémy
  • repelenty a spreje na prevoňanie vzduchu

Psychické ťažkosti

  • zlepšenie nálady, pamäte a koncentrácie
  • povzbudenie a posilnenie sebadôvery
  • zmiernenie depresie, nervozity, žiaľu, smútku, strachu a pocitu úzkosti
  • uvoľnenie stresu
  • nespavosť
  • zvládnutie zlosti
  • načerpanie energie pri fyzickom a psychickom vyčerpaní a únave
  • pomoc pri vzťahových problémoch

Ak Vás táto téma zaujíma a radi by ste sa o aromaterpii a svete vôní niečo nové dozvedeli, pravidelne u nás prebieha Škola Aromaterapie – 4 živly. Školu vedie certifikovaná klinická aromaterapeutka Monika Végh. 

Viac informácií Vám radi poskytneme telefonicky na čísle 041/5630028 alebo e-mailom na krystalia@krystalia.sk.

O lektorke

Monika VéghV prírode sa cítim doma. Milujem šum lesov, vôňu rozkvitnutej lúky, letné búrky, hrejivé slnko a vietor vo vlasoch. Sila prírody a živlov ma fascinovali od útleho detstva. Do tajomstiev liečivých bylín ma zasvätila babka a láska k bylinám mi otvorila cestu k aromaterapii.

S jej prvými náznakmi som sa stretla ešte v detstve pri miešaní mastí a macerovaní nechtíkového a ľubovníkového oleja. Bližšie som k nej privoňala okolo roku 2007 a objavenie jej nesmiernej liečivej sily bolo bránou k intenzívnemu odbornému štúdiu. Absolvovala som kurz liečebnej kozmetiky a aromamasáží, začala som miešať prvé liečivé prípravky, najprv pre seba a najbližšiu rodinu.

Neskôr som absolvovala kurzy aromaterapie v Čechách. Nasledovalo štúdium na Primavera Academy v Nemecku, ktoré som úspešne ukončila skúškou v roku 2011 a získala titul Aromaexpert. V roku 2013 som dokončila nadstavbové štúdium klinickej aromaterapie v Rakúsku a získala titul klinický Aromaterapeut. Vedomosti si dopĺňam aj intenzívnym priebežným samoštúdiom. V súčasnosti sa venujem individuálnemu poradenstvu, prednášam, vediem kurzy a workshopy v oblasti aromaterapie.

Nadobudnuté poznanie ma priviedlo k vzájomnému prepojeniu energie živlov s liečivou silou bylín a aromaterapie.

Na tomto základe som vytvorila jedinečný liečebný systém, ktorý cez zvládnutie živlov v spojení s aromaterapiou umožňuje obnoviť harmóniu tela a duše.

Mojim snom je sprostredkovať moje poznatky a skúsenosti všetkým, ktorí majú záujem vstúpiť do voňavej lekárne prírody a vydať sa so mnou na úžasnú cestu poznania.

Monika Végh